تبلیغات
منتظران مهدی(عج) - امام زمان(عج) با چه كسانی می‌جنگند؟
منتظران مهدی(عج)

بیایید منتظر واقعی باشیم نه لفظی

امام زمان(عج) با چه كسانی می‌جنگند؟

شنبه 31 مرداد 1388

موانعى بر سر راه انقلاب جهانى منجى عالم ایجاد مى‌كنند و مخالفت‌هایى با ایشان صورت مى‌گیرد كه سبب بروز فتنه‌هایى خواهد شد اما هیچ كدام نمى‌توانند تاثیر مهمى بر سر راه نهضت آسمانى او داشته باشند. جنگ حضرت با برخى از مخالفین به مراتب سخت‌تر از جنگ پیامبران و از جمله رسول خدا(صلى الله علیه و آله) با دشمنان است. جنگ او شبیه جنگ خوارج نهروان است كه عده‌اى منحرف، اما مدعى اسلام با امیرالمؤمنین(علیه السلام) جنگیدند. جنگ براى هدایت كفار آسان‌تر از مبارزه با منحرفین است. رسول خدا(صلى الله علیه و آله) درباره ماهیت جنگ امام مهدى(علیه السلام) فرمود
و بر تاویل قرآن مى‌جنگد همانگونه كه من بر تنزیل آن مى‌جنگیدم.(1)

مخالفان مصلح جهان كسانى هستند كه خود را در علوم و معارف اسلامى صاحب نظر و اندیشه مى‌دانند و بر اساس برداشت خود از اسلام، با ایشان به مخالفت برمى‌خیزند و حتى آن حضرت را مخالف اسلام و قرآن و سیره رسول خدا(صلى الله علیه و آله) معرفى مى‌كنند و با همین نگرش‌هاى خود، فتوا به جنگ با او مى‌دهند و كشتن وصى رسول خدا(صلى الله علیه و آله) را یك عمل عبادى و اسلامى تلقى مى‌كنند. این افراد كه چه بسا فقهایى هم در میان آنها باشد خوارج زمان امام مهدى (علیه السلام) به حساب مى‌آیند كه جنگ با آنها مشكل‌تر از جنگ با دشمنان قسم خورده اسلام است

فضیل گوید: امام صادق(علیه السلام) مى‌فرماید: وقتى قائم ما قیام كند با انسان‌هاى جاهلى روبرو مى‌شود؛ شدیدتر از آنچه پیامبر(صلى الله علیه و آله) با آن روبرو شد. عرض كردم چگونه؟ فرمود: رسول خدا(صلى الله علیه و آله) به سوى مردم آمد در حالى كه سنگ و صخره و چوب تراشیده را مى‌پرستیدند اما قائم ما وقتى نزد مردم مى‌آید آنها كتاب خدا را بر او تاویل و تفسیر كرده و به وسیله آن علیه او استدلال مى‌كنند. اما به خدا قسم عدل خود را وارد خانه‌هاى آنان مى‌كند همانگونه كه گرما و سرما وارد آنها مى‌شود.

ریشه جنگ فرقه‌هاى اسلامى با امام زمان(علیه السلام) از اختلاف قرائت‌هاى آنان با قرائت حضرت ولى عصر(علیه السلام) سرچشمه مى‌گیرد. گروه‌هایى كه نمى‌توانند و یا نمى‌خواهند بپذیرند كه اسلام حقیقى تنها بر قرائت آل محمد(علیهم السلام) استوار است. گویا امام زمان(علیه السلام) بیش از غربى‌ها، با مسلمانان و صاحب نظران و تاویل كنندگان قرآن و طرفدارى آنها درگیرى دارد كه عده‌اى را هم به دنبال خود مى‌كشاند. مثلا سیاست آن حضرت بر نابودى دشمنان است و بدون هیچ ملاحظه‌اى آنها را از میان برمى‌دارد. اما این سیاست مهدوى كه یك ماموریت الهى است با تفكر آنها كه قرآن را بر اساس مبانى فكرى غرب تاویل و تفسیر مى‌كنند سازگار نیست.

فضیل گوید: امام صادق(علیه السلام) مى‌فرماید:

وقتى قائم ما قیام كند با انسان‌هاى جاهلى روبرو مى‌شود؛ شدیدتر از آنچه پیامبر(صلى الله علیه و آله) با آن روبرو شد. عرض كردم چگونه؟ فرمود: رسول خدا(صلى الله علیه و آله) به سوى مردم آمد در حالى كه سنگ و صخره و چوب تراشیده را مى‌پرستیدند اما قائم ما وقتى نزد مردم مى‌آید آنها كتاب خدا را بر او تاویل و تفسیر كرده و به وسیله آن علیه او استدلال مى‌كنند. اما به خدا قسم عدل خود را وارد خانه‌هاى آنان مى‌كند همانگونه كه گرما و سرما وارد آنها مى‌شود.(2)

و در حدیث دیگرى فرمود:

سیزده شهر و طایفه هستند كه قائم ما با آنها مى‌جنگد و آنها هم با او مى‌جنگند: اهل مكه، مدینه، شام، بنى امیه، اهل بصره، اهل دمیسان «از توابع هرات»، كردها، اعراب، ضبّه، غنى، باهله، ازد و اهل رى.(3)

و در حدیث دیگرى فرمود: قائم ما سخنى به شما مى‌گوید كه آن را نمى‌پذیرید و با او وارد جنگ مى‌شوید و او هم مى‌جنگد و شما را به قتل مى‌رساند.(4)

هم چنین فرمود:

وقتى قائم قیام مى‌كند از ولایت او خارج مى‌شود كسى كه گمان دارد اهل ولایت اوست.(5)

پیامبر(صلى الله علیه و آله) فرمود:

وقتى به معراج رفتم ... به بالا نگریستم و نور على و فاطمه، حسن و حسین، على بن الحسین: محمد بن على، جعفربن محمد، موسى بن جعفر، على بن موسى، محمد بن على، على بن محمد و حسن بن على را دیدم و حجة بن الحسن القائم مانند ستاره درخشنده در وسط آنها بود. گفتم: اى پروردگار من! اینها چه كسانى هستند؟ فرمود: اینها پیشوایان مردم‌اند و این كه ایستاده است حلال مرا حلال و حرام مرا حرام اعلام مى‌كند و به وسیله اوست كه از دشمنانم انتقام مى‌گیرم و او را حتى بخش دوستان من است و اوست كه قلب‌هاى پیروان تو را از ستمكاران، منكران و كافران شفا مى‌دهد و ولات و عزّا را از قبر خود خارج كرده و به آتش مى‌كشد. در آن هنگام فتنه مردم به این دو نفر، از فتنه گوساله سامرى شدیدتر است.(6)

رفتار مهدوى با دشمنان

نوع رفتار امام مهدى(علیه السلام) با مخالفین، در روایات بسیارى مورد توجه قرار گرفته است و البته نوع رفتار او كه با اقتدار، عزت و قاطعیت همراه است نقش مؤثرى در پیروزى سریع ایشان دارد. امیرالمؤمنین(علیه السلام) در عین برخورد جدى و هلاكت‌بارى كه با بسیارى از دشمنان داشت عفو و اغماض را همواره مورد توجه قرار مى‌داد. زیرا به پس از خود مى‌اندیشید كه حكومت در دست دشمنان قرار مى‌گیرد و تلافى خواهند كرد.اما امام زمان(علیه السلام) كه حاكمیت دشمن، شیعیان او را تهدید نمى‌كند چنین مصلحت‌اندیشى را ندارد و با قاطعیت تمام عمل مى‌كند و به این قاطعیت مامور است. سیره مصلح جهان بر اجراى "... و قاتلوهم حتى لا تكون فتنة و یكون الدین كله لله" (7) است و راهى براى تحقق هدف او جز قاطعیت وجود ندارد كه ما به نمونه‌هایى از آن اشاره مى‌كنیم .

امام جواد (علیه السلام) فرمود: وقتى ده هزار مرد جنگى در مكه براى او گرد آمدند، به اذن خدا خروج مى‌كند و همواره دشمنان خدا را مى‌كشد تا این كه خداوند راضى شود. عرض كردم: چگونه مى‌فهمد كه خداوند راضى شده است؟ فرمود: ترحم بر آنها را در قلب او قرار مى‌دهد.(8)

رسول خدا(صلى الله علیه و آله) فرمود: سیفه كحریق النّار(9)؛ شمشیر او مانند شعله آتش است .

امام باقر(علیه السلام) فرمود: (امام) شانى جز قتل دشمنان ندارد.(10)

البته نه تنها شانى جز به هلاكت رساندن دشمن ندارد كه راهى هم غیر از این ندارد زیرا تسلیم كردن دنیا و تحقق حاكمیت الهى بر سراسر جهان به صرف موعظه و گفتگو عملى نخواهد بود به ویژه این كه هواى نفس بر همه سردمداران دنیا سایه انداخته است و برخوردى را كه به انبیا و ائمه پیشین داشتند نسبت به امام مهدى(علیه السلام) هم خواهند داشت و در نتیجه وعده الهى كه پیروزى و حاكمیت اسلام و مستضعفین است عملى نخواهد شد. از این رو با قاطعیت تمام با دشمن رفتار خواهد كرد.

امام باقر علیه السلام فرمود: قائم به شدت با اعراب برخورد خواهد كرد و شانى جز شمشیر ندارد، طلب توبه نمى‌كند و در راه خدا از سرزنش ملامتگران باكى ندارد.(11)

و امام صادق علیه السلام نیز درباره نوع رفتار ایشان فرمود:

وقتى قائم ما خروج مى‌كند بین او و عرب و قریش چیزى جز شمشیر نخواهد بود.(12)

البته مراد حضرت اعرابى هستند كه از سر عناد با امام زمان(علیه السلام) روبرو مى‌شوند وگرنه تعدادى از اصحاب او نیز از اعراب هستند.

پیش از این به فلسفه قاطعیت امام مهدى(علیه السلام) اشاره كردیم و اكنون به برخى از روایات كه در این زمینه وارد شده است مى‌پردازیم.

امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) فرمود:

من مى‌توانستم فراریان از جنگ را بكشم و مجروحان جنگى را به قتل برسانم اما به خاطر عاقبت و آینده اصحابم چنین نكردم كه اگر آنها هم زخمى شدند كشته نشوند اما قائم مى‌تواند فراریان و مجروحان را بكشد.(13)

رفید گوید: به امام صادق(علیه السلام) عرض كردم: فدایت شوم اى فرزند رسول خدا! قائم به روش على بن ابى طالب در برابر اهل شام عمل مى‌كند؟ فرمود: نه اى رفید، او در برابر اهل شام به روشى كه در نوشته سفید است عمل كرد اما قائم به روشى كه در نوشته سرخ است عمل مى‌كند. عرض ‍ كردم: نوشته سرخ چیست؟ حضرت اشاره به قتل آنها كرد.(14)

زراره گوید به امام باقر(علیه السلام) عرض كردم: قائم به سیره محمد(صلى الله علیه و آله) عمل مى‌كند؟ فرمود: دور است، دور است، او به سیره محمد(صلى الله علیه و آله) عمل نمى‌كند. رسول خدا(صلى الله علیه و آله) با نرمى عمل مى‌كرد و با مردم مدرا مى‌نمود اما سیره قائم، كشتن دشمنان است زیرا در نوشته‌اى كه به همراه دارد امر شده است كه دشمن را بكشد و از كسى طلب توبه نكند. واى بر كسى كه با او مخالفت كند.(15)

این موضوع قابل توجه است كه شرایط امام زمان(عج) با شرایط زمان رسول خدا متفاوت است. پیامبر اكرم برای هدایت آمده بودند،‌ پس پیامبر باید مدارا می‌كردند. اما در زمان امام زمان(علیه السلام)، به اندازه كافی خدا، برای هدایت،‌امام فرستاده است و امام عصر آخرین ذخیره الهی است و دیگر نیازی به مدارا نیست و هر كس مقابل امام كه حق مطلق است بیاستد حضرت در مقابلش سكوت نمی‌كنند.   

شیوه امام مهدی(علیه السلام) كوبنده، قاطع و تمام كننده است به طورى كه برخى به شك مى‌افتند كه اگر او از فرزندان فاطمه است چرا اینگونه عمل مى‌كند. اما نمى‌دانند كه شرایط آخر الزمان با شرایط صدر اسلام كاملا متفاوت است. كفّار حرمتى ندارند چه این كه قرآن مى‌فرماید: «همانا بدترین جنبندگان نزد خدا، كسانى هستند كه كافر شدند.»(16) بنابراین رعایت آنها در صدر اسلام به خاطر مصالح مسلمین بوده است كه مورد آزار بیشترى قرار نگیرند.

امام باقر علیه السلام فرمود:

وقتى مهدى به ثعلبیه مى‌رسد مردى از سادات كه قوى‌تر از او وجود ندارد و شجاع‌ترین مرد پس از صاحب الامر است به او مى‌گوید: چه مى‌كنى! به خدا قسم شما مثل گله گوسفند مردم را مى‌ترسانى، آیا نوشته‌اى از رسول خدا(صلى الله علیه و آله) دارى؟ یا به دلیل دیگرى این چنین مى‌كنى؟ در این هنگام كسى كه مسئول گرفتن بیعت براى صاحب الامر است به او مى‌گوید: به خدا قسم ساكت مى‌شوى یا گردنت را مى‌زنم . قائم به او مى‌فرماید: ساكت باش و خطاب به آن مرد مى‌گوید: به خدا قسم عهدى از رسول خدا(صلى الله علیه و آله) دارم. صندوقچه مرا بیاورید. آنگاه عهد خود را بیرون مى‌آورد و آن را براى آنها مى‌خواند. در این هنگام آن مرد عرض مى‌كند: خداوند مرا فداى تو گرداند، سر خود را پیش آور تا ببوسم و او سر خود را پیش مى‌آورد و آن مرد بین دو چشم او را مى‌بوسد و مى‌گوید: خداوند مرا فداى تو گرداند بیعت ما را تجدید كن و او بیعت خود را با آنها تجدید مى‌كند.(17)

 

پی‌نوشت‌ها:

1- بحارالانوار، ج 36، ص 327.

2- بحارالانوار، ج 52، ص 362.

3- بحارالانوار، ج 52، ص 363.

4- بحارالانوار، ج 52، ص 375.

5- بحارالانوار، ج 52، ص 364.

6- بحارالانوار، ج 52، ص 379.

7- سوره انفال ، آیه 139.

8- بحارالانوار، ج 51، ص 157.

9- بحارالانوار، ج 51، ص 77.

10- بحارالانوار، ج 52، ص 349.

11- بحارالانوار، ج 52، ص 354.

12- بحارالانوار، ج 52، ص 355.

13- بحارالانوار، ج 52، ص 353.

14- بحارالانوار، ج 52، ص 313.

15- بحارالانوار، ج 52، ص 353.

16- سوره انفال ، آیه 55.

17- بحارالانوار، ج 52، ص 343.


How do you get taller?
سه شنبه 10 مرداد 1396 02:53 ق.ظ
This page really has all the info I wanted concerning this subject and didn't know who
to ask.
How do you get taller?
دوشنبه 9 مرداد 1396 04:11 ب.ظ
I've been exploring for a little for any high-quality articles or blog posts in this sort of space .
Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website.
Reading this info So i am satisfied to express that I've an incredibly excellent uncanny feeling I came upon just what I needed.
I so much no doubt will make certain to don?t disregard this web site and give it a look on a constant basis.
How did the Achilles tendon get it's name?
شنبه 7 مرداد 1396 01:34 ق.ظ
An impressive share! I have just forwarded this onto a
friend who was conducting a little research on this. And he in fact bought me breakfast because
I stumbled upon it for him... lol. So let me reword this....
Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to
discuss this subject here on your website.
Can exercise increase your height?
جمعه 6 مرداد 1396 01:07 ب.ظ
Thank you for the auspicious writeup. It if truth be told used to be a leisure account it.

Look complex to far introduced agreeable from you! However, how can we keep in touch?
emelinehollinger.hatenablog.com
جمعه 30 تیر 1396 11:31 ق.ظ
Wow, awesome weblog layout! How lengthy have you been running a
blog for? you made running a blog glance easy.
The total look of your website is magnificent, let alone the
content material!
http://cythialarin.soup.io
دوشنبه 12 تیر 1396 08:49 ب.ظ
Somebody necessarily help to make severely articles I might state.
This is the very first time I frequented your website page and thus far?
I surprised with the analysis you made to create this actual submit extraordinary.
Great job!
joniechittama.snack.ws
شنبه 27 خرداد 1396 08:52 ق.ظ
We stumbled over here coming from a different web address and thought I might as well check things out.
I like what I see so i am just following you. Look forward to
checking out your web page again.
goofyweapon4543.jimdo.com
یکشنبه 31 اردیبهشت 1396 07:47 ق.ظ
Hello, i feel that i noticed you visited my weblog so i got here to return the desire?.I'm attempting to find things to improve my site!I assume its good enough to use a few of your ideas!!
Juliana
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 08:55 ق.ظ
Very nice post. I just stumbled upon your blog and
wanted to say that I have really enjoyed surfing around your blog posts.

In any case I'll be subscribing to your rss feed and
I hope you write again very soon!
Claribel
چهارشنبه 20 اردیبهشت 1396 10:58 ب.ظ
You can definitely see your skills within the paintings you write.
The arena hopes for more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe.
Always follow your heart.
BHW
دوشنبه 28 فروردین 1396 12:33 ب.ظ
Good article! We will be linking to this great post on our website.
Keep up the great writing.
BHW
پنجشنبه 24 فروردین 1396 06:09 ق.ظ
I simply couldn't go away your website before suggesting that I actually
enjoyed the standard information a person supply for your
guests? Is going to be again ceaselessly to check out new posts
manicure
چهارشنبه 16 فروردین 1396 03:42 ب.ظ
Hey would you mind sharing which blog platform you're using?

I'm looking to start my own blog soon but I'm having a difficult
time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I'm looking for something completely unique.
P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!
manicure
سه شنبه 15 فروردین 1396 07:57 ق.ظ
Simply desire to say your article is as astounding.

The clearness on your submit is simply cool and i
could suppose you are an expert in this subject. Well along with your
permission let me to snatch your feed to keep updated with drawing close post.
Thanks a million and please carry on the rewarding work.
amir
شنبه 31 مرداد 1388 07:12 ب.ظ
با سلام
به سایت ما هم یه سری بزنید هر چند تا آگهی که می خواهید می توانید قرار دهید .دیگر نیازی به پرداخت هزینه های هنگفت برای تبلیغات در اینترنت ندارید با ما همراه باشید . درج آگهی عکسدار در صفحه اول .
سایت تبلیغاتی رایگان www.3istgah.com
رایگان ترین سایت تبلیغاتی ایران
با تشکر
www.3istgah.com
نجواهاست
شنبه 31 مرداد 1388 07:02 ب.ظ
آیا میدانید در وبلاگ رتبه در الكسا به وبلاگ شما داده نمیشود و به میهن بلاگ داده میشود این امر باعث میشود پیج رنك شما به سختی بالاتر برود و بازدید شما به سختی افزایش یابد.

ایا میدانید موتور های جستجو به طور متداول اول سایت ها را در درجه ی بالاتر قرار میدهند

ما برای شما سایت فارسی با قالب فارسی و هزاران امكانات از قبیل خبرنامه آمار عضوگیری آپلود گالری عكس فروشگاه ماژول اسكریپ مسدود سازی یك آی پی بلوك تالار گفتمان (همه فارسی همراه با كنرل پنل فارسی) آماده میكنیم.

چند نمونه سایت طراحی شده توسط تیم نجواهاست
www.asan-download.com
www.t30download.com
www.shemiran1.com
www.tehrandl.com
www.halmide.ir
نضب این امكانات رایگان میباشد.
تیم نجوا هاست با طراحی بیش از 150 سایت با طرح های مختلف توانست جزئ یكی از بهترین شركت ها جا گیرد
پشتیبانی 24 ساعته وظیفه نجوا هاست هست
بیش 24 اپراتور 24 ساعته مشكلات شما را رفع میكنند
>>هاست ارزان<<
500mb فضا + پهنای باند نامحدود +امكانات نامحدود + نصب رایگان نیوك برای سایت شما فقط و فقط ماهیانه 1800 تومان به سایتهای مذهبی 10% تخفیف داده می شود.

تجواهاست با 3 سال سابقه ی كاری خدماتی درخشان را به شما ارائه میدهد
www.najvahost.com
تیهو
شنبه 31 مرداد 1388 07:01 ب.ظ
تیهو اولین مرجع تخصصی حراجی آنلاین و نیازمندی در ایران


درج آگهی ویژه رایگان به مناسبت ماه مبارک رمضان


http://www.Teyhoo.ir

سامان
شنبه 31 مرداد 1388 06:58 ب.ظ
سلام
این پیام رو شما به صورت اتوماتیك دریافت كردید
این كار خیلی راحت هست شما هم می تونید این كار رو انجام بدید و متن خودتون رو برای هزاران وبلاگ ارسال كنید
فقط لازم متن خودتون رو بنویسید و دكمه ارسال نرم افزار رو بزنید تا برای هزاران وبلاگ ارسال بشه به طور نا محدود
شما می تونید متن تبلیغاتی یا فروش كالا یا درخواست تبادل لینك خودتون رو براحتی برای تمام وبلاگ های میهن بلاگ ارسال كنید .
می دونید پیج رنك شما در یك ماه با این نرم افزار 2 پله افزایش پیدا می كنه .
قیمت فقط 10 هزار تومان
با ما تماس بگیرید
admin@e-saman.ir
09192518084

تبلیغات رایگان
www.iran-24.ir

فروشگاه فیلم
www.e-saman.ir

دانلود فیلم
www.bazarefilm.ir

وبلاگ رایگان
www.perblog.ir
وحیدوب
شنبه 31 مرداد 1388 06:56 ب.ظ
با سلام خدمت شما وبمستر عزیز و گرامی
وبلاگ بسیار عالی و بروزی دارید من به شما تبریک می گم
و بهتون افتخار می کنم
من از مطالب وبلاگ بسیار خوبتون استفاده می کنم
همیشه مطالب آپدیت شده رو در وبلاگ قرار می دید
امیدوارم که موفق باشید
خواهشی داشتم و اون اینه که
لینک وب سایت این بنده حقیر که کلا مطابق قانون ایران می باشد
را در وبلاگ خود قرار بدید خیلی ممنون میشم
عنوان لینک
وحیدوب ، درج آگهی رایگان
با آدرس
www.vahidweb.com
امیدوارم که خواسته این بنده حقیر را بپذیرید

با تقدیم احترامات
پایانه پشتیبانی
وب سایت
وحیدوب
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


فهرست وبلاگ
پیوندهای روزانه
آرشیو
نویسندگان
نظرسنجی
  به نظر شما ولی عصر از کدام گزینه های زیر بیشتر راضی است؟

آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
جستجو
آخرین پستها