تبلیغات
منتظران مهدی(عج) - شباهت حضرت به ابراهیم
منتظران مهدی(عج)

بیایید منتظر واقعی باشیم نه لفظی

شباهت حضرت به ابراهیم

چهارشنبه 14 مرداد 1388

  ابراهیم‏علیه السلام دوران حمل و ولادتش مخفیانه بود. قائم‏علیه السلام نیز حمل و ولادتش مخفى بود
ابراهیم‏علیه السلام در روز به قدرى رشد مى‏كرد كه دیگران در یك هفته رشد مى‏كنند، و در یك هفته آن‏قدر رشد داشت كه دیگران در یك ماه رشد مى‏نمایند، و در یك ماه به مقدارى كه دیگران در یك سال رشد دارند. - چنان‏كه از امام صادق‏علیه السلام روایت شده است .(1)
قائم‏علیه السلام نیز چنین بود، چنان‏كه در خبر حكیمه‏علیها السلام آمده كه گفت: پس از گذشت چهل روز به خانه حضرت ابومحمد (امام عسكرى‏علیه السلام( وارد شدم كه ناگاه مولایم صاحب الزمان را دیدم كه در خانه راه مى‏رود، از او زیباروى‏تر و فصیح‏تر ندیدم. حضرت ابومحمدعلیه السلام به من فرمود: این است مولود گرامى نزد خداوند - عزّوجلّ - . عرض كردم: اى آقاى من چهل روزه است و من این وضع را در او مى‏بینم؟ فرمود: اى عمه من! مگر ندانستى كه ما گروه اوصیا در یك روز به مقدار یك هفته دیگران و در یك هفته به مقدار یك ماه دیگران و در یك ماه به مقدار یك سال دیگران رشد مى‏كنیم. (2)
ابراهیم‏علیه السلام از مردم عزلت گزید، خداوند - عزّوجلّ - به نقل از او فرموده: وَأَعْتَزِلُكُمْ وَما تَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ؛ (3). و از شما و آنچه غیر خداوند مى‏پرستید، كناره مى‏گیرم. قائم‏علیه السلام نیز از مردم اعتزال جسته كه در حرف )ع( گذشت.
ابراهیم‏علیه السلام دو غیبت داشته است. قائم - عجّل اللَّه فرجه الشریف - نیز دو غیبت دارد.
ابراهیم‏علیه السلام هنگامى كه در آتش افكنده شد، جبرئیل برایش جامه‏اى از بهشت آورد. قائم - عجّل اللَّه فرجه الشریف - نیز همان جامه را هنگامى كه قیام كند خواهد پوشید. در كتاب كمال الدین از مفضّل از امام صادق‏علیه السلام آمده كه فرمود: آیا مى‏دانى جامه یوسف چه بود؟ گفتم: نه. فرمود: وقتى براى ابراهیم‏علیه السلام آتش افروختند، جبرئیل‏علیه السلام یكى از جامه‏هاى بهشتى را آورد و بر او پوشانید، پس با آن جامه گرمى و سردى به او اثر نمى‏كرد. و چون هنگام وفاتش رسید، آن را در بازوبندى قرار داد و بر اسحاق آویخت، و اسحاق هم بعداً آن را بر یعقوب آویخت، و هنگامى كه یوسف متولد شد یعقوب آن را بر او آویخت، و این در بازوى او بود تا بر او گذشت آنچه گذشت، و هنگامى كه یوسف‏علیه السلام آن پیراهن را از بازوبند بیرون ساخت، یعقوب بوى آن را شنید، و همین است كه خداوند به حكایت از او فرموده: إِنِّی لَأَجِدُ رِیحَ یُوسُفَ لَوْلا أَنْ تُفَنِّدُونِ؛ (4) همانا من بوى یوسف را مى‏شنوم اگر مرا به كم‏عقلى نسبت ندهید. این همان پیراهنى است كه از بهشت نازل شده بود
عرض كردم: فدایت شوم! پس این پیراهن به كه مى‏رسد؟ فرمود: به اهل آن و پیراهن همراه قائم ماست هنگامى كه خروج نماید. سپس فرمود: هر پیغمبرى كه علمى یا چیزى را وارث بود، به محمدصلى الله علیه وآله رسیده است. (5)
مى‏گویم: این خبر با حدیثى كه فاضل علامه مجلسى در بحار از نعمانى نقل كرده منافاتى ندارد.
حدیث چنین است: به سند خود، از یعقوب بن شعیب، از حضرت امام صادق‏علیه السلام كه فرمود: آیا جامه قائم - عجّل اللَّه فرجه الشریف - را كه در آن بپاخیزد به تو نشان دهم؟ عرض كردم: آرى. پس آن حضرت جعبه‏اى را خواست و آن را گشود، و از آن پیراهن كرباسى بیرون آورد، و آن را باز كرد. دیدم آستین چپش خون‏آلود است. سپس فرمود: این همان پیراهن رسول خداصلى الله علیه وآله است روزى كه دندان‏هاى جلویش ضربت دید آن را پوشیده بود و حضرت قائم‏علیه السلام همین پیراهن را برتن دارد و قیام مى‏كند. من آن خون را بوسیدم و بر صورت نهادم. سپس آن حضرت، آن را تا كرد و برداشت. (6 ( زیرا كه احتمال دارد هر یك از این دو پیراهن را در بعضى اوقات بپوشد، و محتمل است كه پیراهن ابراهیم‏علیه السلام را با خود داشته، و بر بازویش بسته باشد یا مانند آن؛ زیرا كه در حدیث اوّل صراحت ندارد كه آن حضرت آن را پوشیده باشد. واللَّه العالم.
ابراهیم‏علیه السلام خانه كعبه را بنا كرد و حجر الاسود را در جایش نصب فرمود. خداوند - عزّوجلّ - مى‏فرماید: وَإِذْ یَرْفَعُ إِبْراهِیمُ القَواعِدَ مِنَ البَیْتِ وَإِسْماعِیلُ رَبَّنا تَقَبَّلْ مِنَّا إِنَّكَ أَنْتَ السَّمِیعُ العَلِیمُ؛ (7 ( و [به یاد آور[هنگامى كه ابراهیم و نیز اسماعیل پایه‏هاى خانه [كعبه[ را بالا بردند و گفتند: پروردگارا! از ما بپذیر كه همانا تو شنواى دانا هستى. و در برهان و غیر آن، از عقبة بن بشیر، از یكى از دو امام (باقر و صادق‏علیهما السلام) روایت است كه فرمود: خداوند - عزّوجلّ - به ابراهیم دستور داد كه خانه كعبه را بسازد و پایه‏هاى آن را بنا نماید، و به مردم محل عبادت و مناسكشان را ارائه دهد. پس ابراهیم و اسماعیل خانه كعبه را هر روز به مقدار یك ساق مى‏ساختند تا به جایگاه حجر الاسود رسیدند. حضرت باقرعلیه السلام فرمود: پس در این‏جا كوه ابوقبیس او را ندا كرد كه تو نزد من امانتى دارى، آن‏گاه حجر الاسود را به ابراهیم داد و آن حضرت آن را در جاى خودش نصب كرد. (8)
قائم‏علیه السلام نیز مانند آن را دارد. در بحار از حضرت ابوعبد اللَّه صادق‏علیه السلام مروى است كه فرمود: هرگاه قائم‏علیه السلام بپاخیزد، مسجد الحرام را منهدم مى‏كند تا به اساس آن برساند و مقام ابراهیم را به جایى كه در آن بوده باز مى‏گرداند.... (9)
و در خرایج، از ابوالقاسم جعفر بن محمد بن قولویه مروى است كه گفت: در سال سیصد و سى و هفت به قصد تشرّف به حج به بغداد رسیدم، آن سال بنا بود قرامطه حجر الاسود را به جایگاهش بازگردانند، و بیشترین كوشش من براى آن بود كه به كسى كه حجر الاسود را در جاى خودش نصب مى‏كند دست یابم، زیرا كه در كتاب‏ها خوانده بودم كه آن را جز حجّت زمان كسى نمى‏تواند به جاى خود نصب نماید - چنان‏كه در زمان حجّاج امام زین العابدین‏علیه السلام آن را در جاى خود قرار داد - ولى به بیمارى شدیدى دچار شدم كه از آن بر خود ترسیدم، و با آن حال نتوانستم به سفر خود ادامه دهم، و مى‏دانستم كه ابن هشام به مكه سفر مى‏كند، لذا نامه‏اى نوشتم و مهر كرده، به او سپردم. در آن نامه از مدت عمرم پرسیده بودم كه آیا مرگ من در این بیمارى است یا نه؟ و به ابن هشام گفتم: سعى من بر این است كه این نامه به دست كسى كه حجر الاسود را به جاى خودش نصب مى‏كند برسد، من تو را براى این كار فراخواندم.
ابن هشام گوید: وقتى به مكه رسیدم و موقع جاى‏گذارى حجر الاسود فرا رسید، به خدّام حرم پولى دادم كه در آن وقت معیّن بگذارند جایى باشم كه ببینم نصب كننده آن كیست، و آن‏ها را با خود همراه كردم تا ازدحام جمعیت را از من دور سازند، دیدم هر كس خواست حجر را در جایش نصب كند نمى‏توانست و حجر الاسود قرار نمى‏یافت و مى‏افتاد.
پس جوانى گندمگون و خوش‏صورت آمد، آن را گرفت و در جایش قرار داد، آن چنان بند شد كه انگار اصلاً از آن‏جا كنده نشده بود. فریادهاى مردم به خاطر آن بلند شد و آن جوان رفت كه از درب خارج شود، من از جاى خود برخاستم به دنبالش رفتم، مردم را از راست و چپ كنار مى‏زدم كه خیال كردند دیوانه‏ام. مردم براى او راه مى‏گشودند و من چشم از او نمى‏گرفتم تا از مردم جدا شد. من به سرعت مى‏رفتم و او با تأنّى و آرامش مى‏رفت، و چون به جایى رسید كه غیر از من كسى او را نمى‏دید، به سمت من برگشت و فرمود: آنچه با خود دارى پیش آور. من نامه را تقدیم كردم، بدون این‏كه به آن نگاهى كند فرمود: به او بگو كه از این بیمارى ترسى بر تو نیست و مرگى كه ناچار از آن است پس از سى سال مى‏رسد. اشك در چشمم حلقه زد، و نتوانستم از جا حركت كنم، مرا به حال خود گذاشت و رفت.
ابوالقاسم مى‏گوید: این جریان را ابن هشام برایم گفت.
راوى مى‏افزاید: پس از سى سال از آن ماجرا ابوالقاسم بیمار شد، پس به امور خود رسیدگى كرد، وصیت‏نامه‏اش را نوشت، و جدّیت عجیبى در این كار داشت. به او گفتند: این ترس چیست؟ امیدواریم خداوند به سلامت تو منّت بگذارد؟ جواب داد: این همان سالى است كه ترسانیده شدم و در همان بیمارى درگذشت. خداوند رحمتش كند. (10) جاى این سؤال است كه چرا ابن قولویه - با همه جلالت قدر - تنها از تاریخ وفات خود مى‏پرسد، از درگاه خداوند فرج امام و حلّ مشكلات عموم را خواهانیم.
ابراهیم‏علیه السلام را خداوند از آتش نجات داد، خداى - عزّوجلّ - در كتاب خود مى‏فرماید: قُلْنا یا نارُ كُونِی بَرْداً وَسَلاماً عَلى إِبْراهِیمَ؛ (11) اى آتش بر ابراهیم! سرد و سلامت باش. قائم‏علیه السلام نیز به همین ترتیب خواهد شد، چنان‏كه در بعضى از كتاب‏ها از محمد بن زید كوفى از امام صادق‏علیه السلام منقول است كه فرمود: هنگامى كه قائم‏علیه السلام خروج مى‏كند، شخصى از اصفهان نزد آن حضرت مى‏آید، و معجزه حضرت ابراهیم خلیل‏علیه السلام را تقاضا مى‏كند؛ پس آن جناب دستور مى‏دهد كه آتش عظیمى برافروزند و این آیه را مى‏خواند: فَسُبْحانَ الَّذِی بِیَدِهِ مَلَكُوتُ كُلِّ شَیْ‏ءٍ وَإِلَیْهِ تُرْجَعُونَ؛ (12) پس منزّه است خداوندى كه مالكیت و زمام همه چیز در دست اوست؛ و به سوى او بازگردانده مى‏شوید. سپس داخل آتش مى‏شود و آن‏گاه به سلامت از آن بیرون مى‏آید. آن مرد ملعون این معجزه را انكار مى‏كند و مى‏گوید: این سحر است. پس آن حضرت‏علیه السلام به آتش دستور مى‏دهد، مرد را مى‏گیرد و مى‏سوزاند، و مى‏فرماید: این جزاى كسى است كه صاحب الزمان و حجّت الرحمن را انكار نماید.
ابراهیم‏علیه السلام مردم را به سوى خداوند فرا خواند. خداوند فرماید: وَأَذِّنْ فِی النَّاسِ بِالحَجِّ؛ (13) و در مردم به حج اعلام و دعوت عمومى كن. و در برهان از حضرت ابوجعفر باقرعلیه السلام است كه فرمود: ابراهیم در میان مردم به حج بانگ زد و گفت: اى مردم! من ابراهیم خلیل اللَّه هستم، خداوند شما را امر فرمود كه حجّ این خانه را بجاى آورید، پس شما حجّ را انجام دهید. و هر كس به حجّ مى‏رود - تا روز قیامت - ابراهیم را اجابت كرده است. (14) قائم‏علیه السلام نیز مردم را به سوى خدا دعوت مى‏كند.

1 ـ بحار الانوار: 19/12
2 ـ بحار الانوار: 27/51
3 ـ سوره مریم، آیه 48
4 ـ سوره یوسف، آیه 94
5 ـ كمال الدین: 142/1
6 ـ بحار الانوار: 355/52؛ و غیبت نعمانى: 128
7 ـ سوره بقره، آیه 127
8 ـ البرهان: 153/1
9 ـ بحار الانوار: 638/52
10 ـ الخرایج: باب 13
11 ـ سوره انبیاء، آیه 69
12 ـ سوره یس، آیه 83
13 ـ سوره حج، آیه 27
14 ـ البرهان: 154/1؛ و كافى: 205/4

 


Can exercise increase your height?
جمعه 17 شهریور 1396 02:49 ب.ظ
Hi there, You have done an incredible job. I will definitely digg it and personally
suggest to my friends. I am sure they will be benefited
from this website.
Can you increase your height by stretching?
شنبه 7 مرداد 1396 01:29 ق.ظ
hi!,I like your writing very much! share we be in contact more approximately your
article on AOL? I require an expert in this house to solve my
problem. May be that is you! Taking a look forward to peer you.
How do I stretch my Achilles tendon?
جمعه 6 مرداد 1396 07:33 ب.ظ
Spot on with this write-up, I absolutely believe that this website needs
far more attention. I'll probably be returning to read through more, thanks for the info!
What is a heel lift?
جمعه 6 مرداد 1396 08:35 ق.ظ
You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something which I think I
would never understand. It seems too complex and extremely broad for me.
I'm looking forward for your next post, I'll try to get the
hang of it!
willodeankrock.hatenablog.com
جمعه 30 تیر 1396 09:37 ق.ظ
You can definitely see your skills within the
work you write. The world hopes for more passionate
writers like you who aren't afraid to mention how they believe.

All the time go after your heart.
http://darrell5jensen6.exteen.com
دوشنبه 26 تیر 1396 10:47 ق.ظ
Greetings from Colorado! I'm bored at work so I decided to browse your blog on my iphone during lunch break.
I love the information you present here and can't wait to take a look when I get home.

I'm amazed at how quick your blog loaded on my mobile ..
I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, superb site!
http://overratedstyle173.exteen.com
جمعه 23 تیر 1396 02:47 ب.ظ
Hello there! I could have sworn I've been to this blog before but
after checking through some of the post I realized it's new to me.
Nonetheless, I'm definitely happy I found it and I'll be book-marking and
checking back often!
http://overratedstyle173.exteen.com
جمعه 23 تیر 1396 02:43 ب.ظ
Hello there! I could have sworn I've been to this blog before but
after checking through some of the post I realized it's new to me.
Nonetheless, I'm definitely happy I found it and I'll be book-marking and
checking back often!
foot pain heel
دوشنبه 5 تیر 1396 10:27 ق.ظ
Whats up very cool web site!! Man .. Beautiful ..
Amazing .. I will bookmark your site and take the feeds also?
I am glad to seek out so many useful information here
in the publish, we'd like develop more techniques in this regard, thanks for sharing.
. . . . .
nadiadalesandro.wordpress.com
شنبه 27 خرداد 1396 08:24 ق.ظ
I always emailed this blog post page to all my associates, because if
like to read it after that my contacts will too.
watchfulportal604.snack.ws
چهارشنبه 27 اردیبهشت 1396 07:35 ب.ظ
I have learn several good stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting.

I surprise how much effort you place to create this sort of wonderful informative site.
Candice
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 01:01 ب.ظ
Hi! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers?

My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a
few months of hard work due to no back up. Do you have any methods to protect
against hackers?
BHW
سه شنبه 29 فروردین 1396 07:18 ب.ظ
What a material of un-ambiguity and preserveness of valuable know-how about unpredicted
emotions.
BHW
پنجشنبه 24 فروردین 1396 08:11 ق.ظ
Hi there! I simply want to give you a huge thumbs up for your excellent info you've got right here on this post.
I'll be returning to your site for more soon.
shahin
چهارشنبه 14 مرداد 1388 01:40 ق.ظ
با سلام
شما میتوانید با معرفی محصولات خود در سایت ما محصولات خود را به راحتی در اینترنت تبلیغ کنید.
سیستم تبلیغاتی ما کاملاً متفاوت با سیستم های تبلیغاتی دیگر میباشد.
سرمایه گذاری برای تبلیغ یک ماهه 5% سود
3 ماهه 20% سود
پلن ویژه 7% سود برای هر ماه
برای کسب اطلاعات بیشتر در سایت ثبت نام کنید.
فرصتی بینظیر برای کسب درآمد مطمعن و بی درد سر علاوه بر معرفی کالا و خدمات خود به مشتریان واقعیتان...
www.webagah.com

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


فهرست وبلاگ
پیوندهای روزانه
آرشیو
نویسندگان
نظرسنجی
  به نظر شما ولی عصر از کدام گزینه های زیر بیشتر راضی است؟

آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
جستجو
آخرین پستها